Jezdecká škola Cadre Noir

Čtvrtek, 11. červen 2009

Za svůj vznik vděčí škola Cadre Noir protestantské univerzitě, kterou koncem 16. století v západofrancouzském regionu Pays-de-la-Loire, v obci Saumur, založil guvernér Duplessis Mornay. Právě k této univerzitě byla totiž přičleněna i jezdecká akademie a když roku 1763 dostal vévoda de Choiseul úkol od samotného od krále Ludvíka XV. nově zorganizovat francouzskou kavalerii, bylo rozhodnuto. Škola náhle skončila roku 1788 a k jejímu znovuotevření došlo v roce 1814, kdy byla v Saumuru založena Státní národní jezdecká škola pro elitní jezdce a trenéry. Cadre Noir znamená v překladu „černý kádr" a jedná o jednu z posledních vojensky cvičených jezdeckých formací na světě.

Úkol školy

Jejím úkolem je vzdělávat učitele jezdeckého umění a dále zdokonalovat již pokročilé jezdce parkuru, drezúry a terénního ježdění. Škola má ale ještě jednu důležitou funkci, a to udržovat klasické francouzské jezdecké umění. Ovšem srovnáme-li ho se Španělskou jezdeckou školou, můžeme ho klasickým nazývat pouze částečně.

 

Srovnání se Španělskou jezdeckou školou

Jelikož své umění žáci také předvádějí veřejně v rámci „carousel", můžeme Cadre Noir bez problémů porovnat s proslulou Španělskou jezdeckou školou. Program se skládá především z drezurní čtverylky, která představuje pojetí a styl francouzské školy, dále z cviků nad zemí a jednoho skoku. Divák zde neuvidí umělé chody, ani žádné piafy a právě toto Cadre Noir odlišuje od Španělské jezdecké školy. Dalším rozdílem je také to, že se neklade důraz na perfektní detaily, ale především na eleganci, soulad a bezchybné jezdecké umění. Časté srovnávání obou škol vybízí k myšlence, že mezi nimi panuje velká rivalita, ovšem není tomu tak. Vystoupení, kde předvádějí své koně a umění mistři obou škol, se staly velmi oblíbenou podívanou, o čemž svědčí zcela vyprodané jezdecké haly.

 

Výběr a výcvik koní

Jezdci Cadre Noir pracují především s francouzskými jezdeckými koňmi, dále angloaraby a plnokrevníky - neupřednostňuje se tedy určité plemeno koní. Škola se nemůže pochlubit ani vlastním chovem. Barva koní není také hlavním kritériem výběru, ale při představení jsou k vidění hlavně hnědáci a ryzáci. Škola nakupuje tříleté nadané koně, které jezdečtí mistři podrobí vlastnímu tréninku. Koně tedy nejdřív absolvují tzv. „basse école". Zde je kůň cvičen ve všech jeho přirozených chodech, přičemž největší důraz se klade na pravidelné pohyby. Ti nejlepší koně dále postupují do další fáze výcviku, tzv. „haute école". Tady se koně již učí složité cviky, jejichž vrcholem je „croupade" a „cabriole".


Současnost

Cadre Noir má v současnosti 25 členů, z nichž se 2 až 3 každý rok vymění. Mistr jezdectví, který učí své žáky, se nazývá „ecuyer". Ten také vybírá nejlepší členy, kteří se pak účastní i mezinárodních závodů. Pokud budete mít cestu na západ Francie, rozhodně si tuto strhující podívanou nenechte ujít...

 

Autorka: Petra Hanáčková

autor článku: Petra Hanáčková

Počet přečtení tohoto článku: 3892

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Favory,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.