Zajímavosti o koních

 • Tažní koně

  Pondělí, 29. listopad, 2010
  Když před několika tisíci lety lidé domestikovali koně, získalo lidstvo v tomto ušlechtilém tvoru neocenitelného pomocníka. Automobily se vyrábějí něco málo přes sto let, ale všechna předcházející tisíciletí byl člověk odkázán pouze na tažnou sílu zvířat, mezi kterými hrál nezanedbatelnou roli i kůň.
 • Jízdní lukostřelba

  Úterý, 24. srpen, 2010
  Luk byl kdysi obávanou zbraní, která v rukou hbitých lučištníků rozhodovala bitvy, jež tvořily historii. Všeobecně známý je i výrok anglického krále Richarda III., který svého času uprostřed bitevní vřavy nabízel království za koně. Dnes je luk především sportovním náčiním a králové, řečeno s trochou nadsázky, už také nejezdí do rozhodujících bitev na koni.
 • Vládne v koňském stádu nějaká hierarchie?

  Úterý, 30. březen, 2010
  Koně jsou tvorové se silným stádovým pudem, který se u nich vytvořil během jejich dlouhé evoluce. Shlukování do stád je zcela přirozenou koňskou potřebou. Koně jsou ovšem také zvířata se silně vyvinutou sociální inteligencí. Tato sociální inteligence koní se projevuje právě ve vzájemných vztazích, které fungují v koňském stádě mezi jeho jednotlivými členy. Obecně se dají potom tyto vztahy charakterizovat hierarchií stáda, v rámci které má každý jedinec přesně vymezené svoje místo, přeneseně by se dalo říct svoje sociální postavení. Podívejme se tedy blíže na to, jak taková hierarchie v koňském stádě funguje.
 • Nezapomenutelný Dick Francis

  Středa, 24. březen, 2010
  Dick Francis, nedávno zesnulý, leč přesto nezapomenutelný spisovatel detektivek z dostihového prostředí. Působil však i jako profesionální žokej, sportovní novinář a spisovatel. Dick Francis se narodil 31. 10. 1920 v Lawreny v jižním Walesu a zemřel 14. 2. 2010 na Kajmanských ostrovech. V říjnu letošního roku by se tedy dožil úctyhodných devadesáti let.
 • Bára Tomanová jezdcem roku 2009

  Úterý, 9. březen, 2010
  V pátek dne 5. března 2010 se na Pražském Žofíně konala prestižní akce „Jezdec roku 2009“. Odborná porota, složená ze 40-ti členů volila mezi nejlepšími jezdci České republiky. Nás nejvíce zajímala kategorie skoky – junioři a jezdecký tip.
 • Jak naučit koně poslouchat na jméno?

  Úterý, 2. březen, 2010
  Těší Vás, když jdete kolem ohrady, kůň přiběhne a dožaduje se Vaší pozornosti? Je to radost. Jsou zvědaví, bádaví, rádi zkoumají, co je nového a především to, co máte v kapse. Proto využijeme pamlsků a radosti k učení nových věcí. Vyplatí se uplácet.
 • Bratři Rodenovi a jejich koně

  Úterý, 16. únor, 2010
  Karel a Marian Rodenovi, jména, která zná snad každý. Většině se však ve spojení s nimi vybaví pouze film či divadelní prkna. Málokdo totiž tuší, že mimo herectví jsou jejich velkou zálibou právě koně a barokní ježdění.
 • Václav Vydra a jeho koně

  Pátek, 29. leden, 2010
  Václav Vydra, mezi koňáky jméno jedním oslavované, druhým zatracované. Ať tak či tak, v koňském světě je to prostě pojem. Málokdo využil své popularity k tomu, aby toho pro koně udělal právě tolik, jako Václav Vydra. Ať už jde o zajištění lepšího a přirozenějšího ustájení, osvěty ohledně bosonožství pro zdravější a kvalitnější kopyta, nebo jen pořádání „sranda“ akcí pro pobavení koní i jejich dvounohých partnerů.
 • Hvězdy světové drezury - Kyra Kyrklundová

  Pondělí, 28. prosinec, 2009
  Finsko je zemí tisíce jezer, překrásné přírody i polární noci. Na mapě světových jezdeckých velmocí se Finsko však přece jen poněkud ztrácí ve stínu, z něhož však jasně vystupuje snad nejzářivější hvězda současné drezúry, jezdkyně a trenérka Kyra Kyrklundová.
 • S větrem o závod III. díl - Hvězdin první dostih

  Pátek, 6. listopad, 2009
  „Dámy a pánové, poslední kůň právě vstoupil do startovního boxu a... bylo odstartováno"! Dvířka boxů se rozletí a na dráhu vběhne pole ušlechtilých plnokrevníků... Pokud vám již tyto pouhé dvě věty nahánějí „husí kůži" věřte, že se jí nezbavíte téměř po celou dobu čtení tohoto dílu. „Hvězdin první dostih" je totiž nervy drásajícími popisy dostihů přímo protkán! Již podle názvu je více než jasné, že Hvězdu čeká první start v dostizích - a milovnicím „happyendů" mohu rovnou prozradit, že klisnu čeká velice zajímavá kariéra... Nebudu tedy déle zdržovat a seznámím vás s dalšími osudy Ashley a „její" rezavé klisničky...
Celkem záznamů: 103

Dnes má svátek  Etna,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.