Bezpečnost kolem koní

Pátek, 5. prosinec 2008

Koně jsou zvířata vážící několik set kilogramů. Je proto jasné, že pohyb kolem nich, manipulace s nimi i samotná jízda s sebou přinášejí určitá rizika a že je více než nutné dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, která by se měla stát jakýmsi desaterem (vlastně čtrnácterem) každého jezdce.

1) V jezdeckém areálu je nutné dodržovat pokyny k tomu určeného člověka - např. vedoucího oddílu. Při příchodu do areálu je také dobré tomuto člověku zahlásit svoji přítomnost a nepřibližovat se ke koním (pokud nevíte, co a jak) bez jeho svolení a dozoru.

2) Ve výběhu bod č. 1 platí dvojnásob.

3) Při zacházení s koňmi ve stáji či ve výběhu se chováme klidně - neběháme, nekřičíme a také koně nekrmíme bez souhlasu majitele, trenéra či vedoucího.

4) Při příchodu ke koni ho slyšitelně oslovíme, přistupujeme k němu z levé strany a NIKDY zezadu (obzvlášť platí ve volném prostranství a u koní, u nichž víme, že jsou kopaví).

5) Vždy stojíme od koně tak daleko, nebo naopak tak blízko k němu, aby nás nemohl kopnout.

6) Koně vodíme na uzdečce nebo ohlávce, přičemž otěže nebo vodítko držíme oběma rukama - pravou pod bradou koně a levou na konci vazáku. Při vedení kůň nemá mít otěže na krku, výjimku tvoří uzdění s pomocnými otěžemi - martingal, chambon apod. Vodítko si NIKDY neomotáváme kolem ruky či jiných částí těla. Jednoho koně vede jeden člověk.

7) Případné závady na sedle či jiném vybavení je nutné okamžitě hlásit trenérovi. Před jízdou VŽDY zkontrolujte (nechte zkontrolovat) správnost a funkčnost postrojení - např. dotažený podbřišník.

8) Jezdcům se doporučuje očkování proti tetanu (při případném zranění v jezdeckém areálu okamžité přeočkování) a pojištění proti úrazu.

9) Děti do 18 let by neměly jezdit bez písemného souhlasu rodičů.

10) Nepřeceňujte své schopnosti a objektivně popište své zkušenosti trenérovi, který je pak ještě posoudí na jízdárně.

11) V jezdeckém areálu i v sedle je zakázáno kouřit. Dále se na koni nemá žvýkat žvýkačka ani telefonovat. Na koni také nejezdíme pod vlivem alkoholu, sedativ nebo drog.

12) K jezdecké praxi se doporučuje vzdělávat v jezdecké teorii.

13) Pro práci u koní je nutné naučit se zacházet s potřebným nářadím.

14) Jezdci by se ke koním, ostatním jezdcům, okolí a přírodě měli chovat ohleduplně. Jezdci na koních by měli zdravit kolemjdoucí jako první.

Také na jízdárně platí určitá pravidla, která slouží k tomu, aby ji mohlo využívat více jezdců najednou a nedocházelo při tom k různým nepříjemným karambolům:

1) Na jízdárně se jezdí figury diktované trenérem, cvičitelem nebo jinou pověřenou osobou.

2) Základní směr jízdy je na levou ruku (levá je vnitřní). Dovnitř jízdárny se vyhýbá ten jezdec, který jede na pravou ruku - jezdci se míjí levýma rukama.

3) Nejrychlejší chod je na vnějším obvodu jízdárny, pomalejší pak jezdí na      vnitřním.

4) Jezdci dodržují dostatečné rozestupy - minimálně jednu koňskou délku.

5) Jezdci na koni nemluví (koně mohou slovně pochválit).

6) Přihlížející jsou povinni zdržovat se mimo jízdárenský obdélník (vně).

 

Věřím, že dodržováním těchto bezpečnostních pravidel se ježdění i starání se o koně stane pro každého jedinečnou zábavou a odpočinkem.

 

Autorka:Anna Tětková

autor článku: Anna Tětková

Počet přečtení tohoto článku: 4230

Zpět na výpis

  • 03.11.2009 21:37:24

    Krista napsal(a):

    Ahoj.... Ráda bych doplnila věc dle mého velmi důležitou a boužel ne vždy zcela dodržovanou! Jezdci! Pokud na vyjížďce potkáte jináho koně a zejména koně kterého neznáte,procházejte kolem něj v KROKU! A to i kolem koní v ohradách..... Zažila jsem mnoho úrazů jezdců(převážně na mladších a lekavých koních) způsobených něčí neohleduplností! Díky :D

Celkem záznamů: 1
|< << >> >|

Dnes má svátek  Sargo,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.