Jak zachránit koně, který je po krk v bahně?

Neděle, 19. únor 2017

Doby, kdy se koně proháněli nespoutaně po pláních, jsou již nenávratně pryč. Mnozí koně to ale ještě nepochopili a pokoušejí se prohánět i v dnešním přeplněném světě - není pak výjimkou, když zapadnou do jímky, studny nebo zamrzlého bazénu. Jak zachránit zoufalé, několikasetkilové, vyčerpané zvíře?

Noční můra chovatele - kůň po krk v bahně!

Je to noční můrou každého chovatele koní. Nikdo si nepřeje najít své milované zvíře po rozednění uvíznuté po krk ve vodě či v bahně se zoufalým výrazem v očích, prosící o pomoc. Zachránit těžké, mnohdy téměř tunové stvoření nebylo až donedávna nic snadného. Záchranáři byli nuceni používat popruhy a gumové pásky, náročnou techniku, velké množství lidí a záchrana přesto byla s nejistým výsledkem, neboť časové prodlevy zhoršovaly momentální zdravotní stav koní i psychiku majitelů. Aneb není nad záchrannou síť!

 

Sbírky na záchranné sítě pro koně

Technologie jdou naštěstí mílovými kroky kupředu a tak byly vymyšleny záchranné sítě. Jejich pořizovací cena je však pro mnohé příliš vysoká, pohybuje se kolem několika desítek tisíc korun. A protože výjezdy na záchranu koní jsou stále častějšími, napadlo české hlavičky uspořádat sbírku! První síť byla zakoupena z darů vydavatele jednoho z periodik, pak se povedlo veřejnost přesvědčit o potřebnosti těchto pomůcek a nyní je již sbírka v plném proudu! V Brně se konají školení pro hasiče, jak správně a co nejefektivněji tuto síť použít, aby byl zásah rychlý, přesný a účinný. Hasiči se naučí jak síť pod koně dostat a to i navzdory terénním překážkám, aniž by zvířeti způsobili zranění, jak ji správně upevnit a jak s ní dále naložit, aby se vyproštění koně povedlo na jedničku.

Záchranná síť pro koně

 

Špatná ohrada pro koně a neštěstí je na světě

Bohužel stále je nejvíce na vině nezodpovědnost majitelů, nepevné ohrady a nedostatečný důraz na bezpečnost. Zanedbáním základních bezpečnostních prvků se podaří koním dostat k místům, kam by se jinak vůbec neměli dostat a někde úspěšně zapadnou. Může za to často také nedomyšlenost – kdy si majitel myslí, že vše dobře zajistil, ale nedojde mu, že kryt jímky, nacházející se v prostoru, kde se pohybuje kůň, neunese takovou váhu, jakou má kůň a na neštěstí je zaděláno. Sítě pořízené sbírkou zachránily za dva roky své působnosti již bezpočet koní. Celkem bylo hasičům rozdáno zatím 5 sítí, šestá je připravena k zapůjčení pro majitele. „Naší snahou je získat alespoň jednu síť do každého kraje,“ říká zakladatelka sbírky, MVDr. Lýdia Čačková. Naposledy byli sítí obdarováni hasiči z Pardubic. „Zásahy týkající se záchrany koní jsou občasné, jsme ale za síť nesmírně rádi. Zrovna nedávno jsme zachraňovali koně, který se propadl do zamrzlého bazénu. S pomocí popruhů byla akce nebezpečná jak pro koně, tak pro nás, naštěstí však vše dobře dopadlo. Se sítí to ale půjde o mnoho lépe!“, komentoval dar pardubický hasič František Lokaj.

Záchranná síť pro koně

 

Více informací o sbírce naleznete na stránce www.facebook.com/sbirkaprokone/.

autor článku: Magdalena Hegerová

Počet přečtení tohoto článku: 1466

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Mája,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.