Koně a zábavní pyrotechnika

Čtvrtek, 30. prosinec 2010

Zasněžená krajina pádí kamsi dozadu, z pod kopyt odletují spršky stříbrného sněhu. Ano, čas Vánoc a konce roku je jako stvořený pro vyjížďky zimní krajinou, tedy pokud není kalamita nebo místo sněhu není všude jen bláto. Avšak doba Vánoc a hlavně pak závěr roku jsou také časem ohňostrojů, petard a jiné zábavné pyrotechniky. Jak mohou na tyto věci reagovat koně? Hrozí jim kvůli tomu ve vánočním čase nějaké nebezpečí?

 

Kůň se brání útěkem

Kůň žil kdysi, ještě před svojí domestikací, v otevřeném prostoru stepi. Jeho hlavním obranným mechanismem před predátory byl včasný útěk. Proto je kůň velmi vnímavé zvíře, které může reagovat na jakýkoliv smyslový podnět, jenž může představovat potenciální nebezpečí.

 

Během tisíců let se u domestikovaného koně tento mechanismus sice znatelně oslabil, ale v jeho podvědomí zůstal přítomen. Každý, kdo jezdí na koni nebo se koním věnuje, jistě potvrdí, že koně se mohou často polekat i zcela nepatrného podnětu. To se v nich ozývá jejich pradávný obranný mechanismus.

 

Pozor na zábavní pyrotechniku

Mezi takové podněty, které mohou koně vyplašit, patří pochopitelně i zábavná pyrotechnika. Lze samozřejmě koně na tuto pyrotechniku, nebo obecněji na nenadále zvukové či světelné podněty zvyknout. Například součásti výcviku policejních koní je právě i tato příprava na silné zvukové a světelné podněty.

 

Je však jasné, že takovým speciálním výcvikem neprojde každý kůň, respektive, že takovýto výcvik nemá většina koní. Tuto skutečnost je samozřejmě nutné brát v úvahu.  Chceme-li oslavit příchod Nového roku se svými koňskými přáteli, bude samozřejmě mnohem rozumnější se bez takovýchto atrakcí obejít.

 

Ohňostroj odpálený v blízkosti stáje, nebo i ve výběhu může koně vyplašit. Jsou-li koně ve stáji, mohlo by v důsledku leknutí dojít i k poškození zdraví, což si jistě nepřejeme.

 

Může ale taky nastat situace, kdy něco takového nemůžeme sami ovlivnit. Například jsou-li koně ve výběhu a někdo poblíž se rozhodne uspořádat velkolepou pyrotechnickou novoroční show. Je-li výběh dostatečně prostorný, nemělo by se koním nic stát, i když se leknou a splaší. Výběh by měl být samozřejmě ohrazený tak, aby z něho koně nemohli utéct.

 

Nejlépe je ovšem domluvit se se všemi sousedy, kteří se nacházejí poblíž výběhu, nebo, je-li to možné, odvést koně do stáje, aby byl ušetřen případného a hlavně zcela zbytečného stresu.

 

Kůň se může ovšem setkat s petardou třeba i při projížďce. Něčemu takovému lze asi stěží předem zabránit. Jestliže se kůň lekne, a je dobré vědět, jestli kůň, na kterém jedeme, má zvýšenou lekavost, nezbývá nám než ho zvládnout a uklidnit.

 

U koní, kteří se lekají, se doporučuje volná uzda a delší třmeny. V žádném případě by se k uklidnění koně neměly používat ostruhy. A samozřejmě je dobré nejezdit tam, kde se dá předpokládat používání zábavné pyrotechniky.

 

Čas Vánoc by se měl prožít v klidu a pokoji, a to se týká i koní. A silvestr může být veselý i bez ohňostroje a práskání petard, které nám určitě bohatě vynahradí spokojené zafrkání koně po našem pohlazení s přáním šťastného nového roku.

 

Autor: Karel Trčálek

Koníčci.cz přejí všem svým uživatelům a jejich čtyřnohým přátelům veselého, ale klidného Silvestra a šťastný nový rok!

autor článku: Karel Trčálek

Počet přečtení tohoto článku: 7058

Zpět na výpis

 • Re: Chyba

  30.12.2012 12:14:46

  napsal(a):

  Zdenek&Vendy (28.12.2012 14:11:37) napsal: Snad zábavní pyrotechnika, ne zábavná:-)  ...u nás mají v marketu také zabavná,ale nakonec je to jedno....škodu to nadělá stejně , ať je tam písmenko jaké chce....!!!

 • Chyba

  28.12.2012 14:11:37

  Zdenek&Vendy napsal(a):

  Snad zábavní pyrotechnika, ne zábavná:-)

 • Petardy..

  28.12.2012 12:02:12

  napsal(a):

  ..moc dobře znám, co to umí udělat s końmi...kdysi dávno jsem měla pár koní a měla je zapřažené v kočarové bryčce, byl krásný den na projížďku jako stvořený, do chvíle než mi purtální kluci na návsi hodili před koně petardu, to co se dělo potom byla hrůza.Ustála jsem to, koně bezpečně zastavila před křižovatkou a vzala do ruky bič a byla to moje nerychlejší dvoustovka v životě zpět a pěkne jsem mládencům vysvětlila, že tak už nikdy ne......!!!!

 • Petardy

  31.12.2011 16:12:56

  napsal(a):

  Bohužel, mě dnes "děcka" no mohlo jim být nějakých 16/17 házeli petardy přímo pod koně... Jo lidi jsou s****... :-~

 • -- bez nadpisu --

  29.12.2011 17:06:29

  Irča a holky napsal(a):

  Tak já mám dvě hodně mladé kobylky a vlastně budou zimu a ohňostroje prožívat letos poprvé,tak to snad zvládnou bez uklidňujících prostředků:-)Prima silvestra všem a přejeme hodné sousedy:-)

Celkem záznamů: 6
|< << 12 >> >|

Dnes má svátek  Etna,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.