Osobnost jezdectví John Whitaker

Pondělí, 6. říjen 2014

John Whitaker je v jezdeckém světě velmi známou osobností. Jedná se o reprezentanta Velké Británie, je to současný jezdec a bývalý olympionik.

Osobní život Johna Whitakera

John Whitaker se narodil 5. srpna 1955 v Huddersfield, je mu tedy skoro úctyhodných 60 let. V současné době žije v Cumberworth, West Yorkshire, VB. Je ženatý s manželkou Clare Barr a má tři děti – Louise (narozen 1980), Roberta (narozen 1983) a Joanne (narozena 1987). Robert úspěšně závodil v ukázkových skocích na nejvyšší úrovni. Johnova neteř Ellen Whitaker, jeho synovec William Whitaker a jeho mladší bratr Michael Whitaker jsou taktéž vynikající závodníci ve stejné branži.

 

John Whitaker a jeho kariéra

Když bylo Johnovi 18 let a poprvé se setkal s koněm Ryans Son, měl na svém kontě jen 50 pencí. John ho popsal jako „na první pohled divného“. Vytvořilo se tak pevné partnerství, které trvalo dalších 14 let a jehož zářným výsledkem bylo vítězství Stříbrné olympijské medaile na Olympijských hrách v Los Angeles.

Milton, druhý Johnův kůň, se stal svému majiteli partnerem v roce 1985. Jejich první vítězství se uskutečnilo na soutěži Du Maurier Grand Prix v Pruce Meadows, Calgary, v roce 1986. Everest Milton odešel do důchodu po koňské olympijské show v roce 1994, zemřel 4. července 1999.

V roce 1998 byl John vedoucím jezdcem ve finále Volvo World Cup v Helsinkách, kde mu k vítězství pomohl devatenáctiletý Virtual Village Grannus. Ve stejném roce vyhrál John také Peugeot Derby v Hickstead s koněm Gammonem, který se tím stal ve svých 21 letech nejstarším koněm, který kdy vyhrál derby.

O rok později vyhrál John ve stejném městě Britskou Grand Prix a v roce 2000 přidal vítězství v Peugeot Hickstead Derby, kde jel na koni Virtual Village Welham, který odešel do důchodu na derby v roce 2001.

V roce 2004 vyhrál John Whitaker počtvrté Derby na koni Douglas Bunn’s Buddy Bunn. V roce 2007 získal bronzovou medaili z Evropského šampionátu a kvalifikoval se na olympiádu.

V současné době se John drží na špici žebříčku britských Show Dumping Association.

 

Závodní úspěchy J. Whitakera

  • První úspěch si John Whitaker připsal roku 1980 na alternativních olympijských hrách, kde získal dvě stříbrné medaile.
  • Doposud se John zúčastnil 5 olympijských her, přičemž hned na prvních získal stříbrnou medaili.
  • Zúčastnil se také 4 světových šampionátů, ve kterých vyhrál celkem 5 stříbrných medailí.
  • Dále se zúčastnil 10 evropských šampionátů, kde získal postupně v kombinaci různých kovů celkem 12 medailí.
  • Dvakrát se zúčastnil finále Volvo World Cupu, ve kterých získal dvě vítězství.
  • Třikrát vyhrál v soutěži King George Cup.
  • V již zmíněném Hickstead Derby byl účastníkem celkem čtyřikrát, přičemž má na kontě stejný počet vítězství z těchto závodů.
  • Jako člen britského národního týmu se zúčastnil v letech 1975 – 2008 celkem 174 závodů, ve kterých získal 39 vítězství.

 

Myslím, že když si znovu přečtete výčet všech olympiád, šampionátů a derby, kterých se John Whitaker zúčastnil, shodnete se spolu se mnou, že před jeho výkony, za kterými stojí celoživotní dřina, nelze jinak, než smeknout.

autor článku: Petr Zuleger

Počet přečtení tohoto článku: 3160

Zpět na výpis


Dnes má svátek  Sargo,

Narozeniny slaví >><
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Vyhledávání
Uživatel není přihlášen
Nový profil koně

Zaregistruj se a poděl se o zkušenosti se svým koněm.